Gebe Okulu
27 Mart 2024


BİLİNÇLİ AİLELER SAĞLIKLI NESİLLER

  Doğum, kadının hayatında yaşadığı en önemli deneyimlerden birisidir. Gebenin doğuma aktif bir şekilde katılması, sağlıklı bir bebek sahibi olması, doğum sürecini rahat geçirmesi için doğum öncesi eğitimler çok önemlidir. Gebelik döneminde yapılan eğitimler, anne adayını doğuma hazırlamakta, aileyi fiziksel ve psikolojik olarak doğum sürecine dahil etmektedir.

     Anne sağlığının niteliğini arttırarak, anne adaylarının güvenli gebelik sürecini destekleyen, doğum ve doğum sonu bireysel bakım ve bebek bakımıyla ilgili konularda destek olmayı hedefleyen ‘’Gebe Okulu’’; eğitimcilerimiz eşliğinde hizmet vermektedir. Her bebeğin hakkı, asla vazgeçilmezimiz olan ‘’ANNE SÜTÜ’’nün önemi emzirme teknikleriyle yine bu eğitimlerimizde uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

     Gebe Okulu Programlarımız kapsamında  ücretsiz eğitimlerimizle gebelik süreci, doğum ve doğum sonrası yenidoğan bebeğinizin bakımı hakkında anne adaylarının bilinçlenmesini sağlanmaktadır. Her anne ve baba adayı gebe okulu derslerine katılabilir.

Anne adayımızın gebelik ve doğum sonrası destek olacak diğer yakınlarınız da katılabilir. 

Bizden destek almak isteyen tüm gebelerimizi Gebe Okulumuza davet ediyoruz.

Gebe Okulu Eğitmeni: Ebe Türkan KAYA
Gebe Okulu Sorumlu Doktoru: Uzm.Dr.Mervenur KEMENT


İletişim numarası; 0 332 673 30 30  

 

CİHANBEYLİ DEVLET HASTANESİ

EMZİRME POLİTİKASI

 • 1-Hastanemizde emzirmenin teşvik edilmesi, desteklenmesi, sürdürülmesi amacıyla ”Başarılı Emzirme politikası” oluşturulmuş ve hem çalışanlarla hem ebeveynlerle paylaşılan güncel yazılı bir anne sütü ve bebek beslenme politikası mevcuttur. Hastanemizde bebek formülleri ile ilgili Uluslar arası Yasa benimsenmiş olup eksiksiz bir şekilde uygulanmaktadır. Formül ürünlerin doğrudan veya dolaylı olarak reklam ve pazarlamasının yapılması yasaktır. “Bebek Dostu Hastane” uygulamalarımız veri yönetim sistemi ile sürekli olarak izlenmektedir.
 • 2-Tüm sağlık çalışanlarının gereken bilgi, yetkinlik ve becerilerle donatılması amacıyla “Başarılı Emzirme ve Anne Sütü Eğitimi” verilmektedir.
 • 3-Kurumumuzun gebe polikliniğine başvuran tüm gebeler ve aileleri emzirme/anne sütünün önemi ve yönetimi konusunda bilgilendirilmektedir.
 • 4-Anne ve bebeklerin sağlık durumu uygun ise doğumdan hemen sonra en az bir saat tentene temas kurması sağlanarak emzirmenin başlaması için annelere destek verilmektedir.
 • 5-Emzirmenin başlatılması, sürdürülmesi, sık karşılaşılan güçlüklerinin yönetilmesi ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün devamlılığının sağlanması konusunda ailelere destek verilmektedir.
 • 6-Anneler bebekleri acıktığı zaman verdiği işaretleri tanıması ve bunlara yanıt vermesi konusunda desteklenmektedir.
 • 7-İlk 6 ay tıbbi gereksinimler dışında bebekler sadece anne sütü ile beslenmelidir. Altıncı aydan sonra tamamlayıcı besinlerle birlikte 2 yaş ve üzerine kadar emzirmeyi sürdürmesi önerilmektedir.
 • 8-Annelerin bebekleri ile 24 saat aynı odada bir arada kalmaları sağlanmaktadır.
 • 9-Annelere emzirilen bebeklerde, emzik, biberonun zararları ve riskleri konusunda bilgilendirme yapılmaktadır. Emzik, biberon kullanmaları önerilmez.
 • 10-Taburculuk sırasında ailelere emzirme konusunda sürekli destek ve bakım sağlayan Emzirme destek birimine
 • 11-Emziren annelerin kurumumuza geldiklerinde bebeklerini rahat emzirebilmeleri için Emzirme odaları bulunmaktadır.
 • 12-Örnek bir “Bebek Dostu” kurum olmayı hedef seçen hastanemiz, bütün sağlık kurumlarının “Bebek Dostu” olabilmesi için işbirliğine açık bulunmaktadır.

 

Emzirme Destek Birimi: Mesai saati içi: 0 332 673 30 30 - (2306)

                                            Mesai saati dışı 0 332 673 30 30 -(3073)

                                              

                                                                              HASTANE YÖNETİMİ