SİGARA BIRAKTIRMA POLİKLİNİĞİMİZ TÜTÜN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZA HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR...
20 Ocak 2023

SİGARA BIRAKTIRMA POLİKLİNİĞİMİZ TÜTÜN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZA HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR...

 • IMG-8100.jpg
 • IMG-8099 (1).jpg
 • IMG-8103.jpg

                Hastanemizde Sigara Bırakma Polikliniğimiz Aile Hekimliği Polikliniği bünyesinde hafta içi 13:30-16:00 saatleri arasında Uzm.Dr. Engin YAVUZER tarafından hizmet vermektedir. Sigara ve Tütün bağımlılığı ile ilgili Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını arayarak ayrıntılı bilgi alabilir ayrıca sigara-tütün bağımlılığınızdan kurtulmaya karar verdiyseniz MHRS'den randevu alarak veya KİOSK sisteminden sıra alarak polikliniğimizden hizmet alabilirsiniz.

            Sigara bırakma polikliniğimizde:

 1. Sigara içen birey, sigaranın olası zararlarının araştırılması ve tedavi için bir engel olup olmadığının saptanması amacıyla genel bir sağlık kontrolünden geçirilir. Aile Hekimi  tarafından detaylı fizik muayenesi yapılan kişinin gerekli tetkikleri yapılır.
 2. Sigara içen kişiye kısa bir anket uygulanır ve hekim tarafından fiziksel ya da ruhsal bağımlılık varlığı değerlendirilir.
 3. İlk başvuruda ve her kontrolde dışarı verilen soluk havasındaki karbon monoksit düzeyi ölçülür.
 4. Fiziksel ya da ruhsal bağımlılığın ön planda olmasına göre, kişiye, “nikotin yerine koyma tedavisi”, ilaç tedavisi ya da kombine tedavi önerilir. Verilen bu ilaçlar ücretsiz olarak vatandaşlarımıza temin edilmektedir.

  Sigarayı bırakmak istiyorsanız…

 5. Doktorunuzla konuşarak sağlıklı sigara bırakma yöntemleri konusunda bilgi alabilirsiniz.
 6. Sigara bırakma sürecinde yaşadığınız sorunlarınızla ilgili yardım isteyebilirsiniz.
 7. Sigara bırakma sürecini zorlaştıran yoksunluk belirtilerini en aza indirmek için doktorunuzun önereceği sigara bırakma tedavilerini kullanabilirsiniz.
 8. Bu süreçte kilo almamak için beslenme ve diyet uzmanımızla görüşebilirsiniz.

Polikliniğimiz açıldığından bu yana 100 'ün üzerinde vatandaşımıza sigara bıraktırma hizmeti sunarak sigara-tütün bağımlılığından kurtulmaya karar veren tüm vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam etmektedir.